Ātrumkārba, atbalsta spilveni

Viss jūsu auto ātrumkārbai mūsu veikalā Jelgavā

Atkarībā no darbības principa ir pakāpeniska, nepārtraukti mainīga un kombinēta ātrumkārba. Ātrumkārbas veids lielā mērā nosaka automobiļa transmisijas tipu.

Pakāpeniskās ātrumkārbās griezes moments tiek mainīts pakāpeniski. Tie ietver mehāniska un robotikas pārnesumkārba.

Manuālā pārnesumkārba ir daudzpakāpju cilindrisks reduktors, kuram ir paredzēta manuāla pārnesumu maiņa. Atkarībā no posmu skaita atšķir četrpakāpju, piecpakāpju, sešpakāpju, septiņu pakāpju pārnesumkārbas, un vairāk.

Galvenās manuālas pārnesumkārbas priekšrocības ir vienkārša konstrukcija, uzticamība, manuālās kontroles iespēja visos braukšanas režimos. Ņemot vērā šīs īpašības manuālā transmisija ir visizplatītākais transmisijas veids. Tomēr pēdējos gados, patērētāji vairāk izvēlas  automātisku pārnesumkārbu.

Robotikas pārnesumkārba (cits nosaukums - automatizēta pārnesumkārba, ikdienas nosaukums - robots) ir manuālā pārnesumkārba, kurai automatizēti sajūga izslēgšanas un pārnesumu pārslegšanas funkcijas. Mūsdienu roboti ir ar dubultu sajūgu, kas nodrošina griezes momenta nodošanu, nepārtraucot jaudas plūsmu.

Robotikas pārnesumkārbas ar dubultu sajūgu nodrošina degvielas patēriņa samazināšanu, augstu braukšanas dinamiku. Ar šīm īpašībām, robotu popularitāte strauji palielinās. Šobrīd tādas pārnesumkārbas tiek instalēti ka budžeta automašīnām (Volkswagen, Ford), kā arī augstākās klases automobiļiem (Bentley, Porsche).

Kombinēts darbības princips tiek izmantots automātiskā pārnesumkārbā. Klasiskā automātiskā transmisija ietver hidraulisku griezes momenta pārveidotāju (aizstājot sajūgu un nodrošina bezpakāpju griezes momenta regulēšanu) un manuālo transmisiju (parasti planetāarajs reduktors). Mūsdienu automātiskās mašīnās ir septiņi (7G-Tronic) un pat astoņi posmu transmisijas.

Automātiskā pārnesumkārba nodrošina vienmērīgu pārslēgšanu un augstu uzticamību. Automātiskā transmisija ir paaugstināts degvielas patēriņš un zema braukšanas dinamika. Dažās automātiskās pārnesumkārbas konstrukcijās ir paredzēta mehāniskas pārslēgšanas imitācija Tiptronic, Steptronic.